top of page

Veda// Hasanleyf

Performatif - Video

Hasankeyf sular altında

Mezopotamya topraklarında

Yapılan baraj çizilen sınır

Taşındı yerinden

Beton dolan topraklar

Su ile silinen geçmiş

Şişelenmişti yok olmadan önce

Bir avuç toprak

Çağrı ile yollandı sal, denize

Çizilen sınırlar, silinen hafıza, yok olan bir tarih yerinden edilen insanlar. Hasankeyf hala ordayken, şişelendi bir avuç toprak, saklandı içinde hafıza. Çok geçmeden kentin dolduruldu üzeri sular, yok oldular.

 

Bir toprak parçası, barındırır içinde yaşanmışlıkları. Oysa yaşanan her bir hafıza şu an sular altında. Suyun yıkıcı gücü olduğu kadar, taşıyıcıda bir gücü vardır. Aktarır mı ileriye veda etmek, iyileştirir mi zaman içerisin de?

 

Şişe Ege kıyısından bir sal ile salındı, açık denize içinde bir not ile birlikte. Bir gün çıkar belki gün yüzüne. Manidar, o sahilden birçok insan göç ile koyuldu, bu topraklardan açıldı.

 

Akar gider yaşananlar, üzeri örtülü yaşamlar. Tıpkı şişelenip kapatılan bir avuç toprak gibi kendisi de kapandı, gitti, bitti. Önce bir kat beton döküldü ardından doldu üzeri su, oluştu baraj. Hasankeyf sular altında, alıntı yapmaya gerek yok “örtülü tarih” örtülen, yok edilmek uğruna. Yaşananlar yaşanmışlığı ile orada, suyun iyileştirici gücü masum değil burada. Görünmeyenin ardında, amaçları uğruna. Güç hala yerinde, göç ile yerinden ettirildi yine. Bu ne ilk nede son. Bu sadece bir veda, çağrı anısına. Hasankeyf artık sular altında.

* İçi kum dolu şişe 2018 yılında Hasankeyf'den alınmıştır.

*2020 Mayıs ayında Kent Sular altında bırakılmıştır.

bottom of page